Livicom Smart Home

Livi VS Kablosuz Darbe Sensör Kılavuzu

Açıklama
Livi VS Kablosuz Darbe Dedektörü (bundan sonra sensör olarak anılacaktır), cam, metal, tuğla ve betonarme yapılar kesilirken, delinirken veya kırılırken meydana gelen yer değiştirmeyi veya darbeyi tespit etmek için tasarlanmıştır.

Sensör hem tekli (örn. Darbe, patlama) hem de periyodik (örn. Delme) darbeleri algılar. Sensör ayrıca kurulumlı yüzeyin hareketlerini ve açısal yer değiştirmesini de algılar.

Sensör, yüzeyde bir darbe algıladığında alarm moduna geçer (kurulum etkinleştirilmişse):
 
 1. sensör göstergesi bir kez kırmızı yanıp sönüyor,
 2. sensör, Livi Smart Hub'a (bundan sonra hub olarak anılacaktır) bir alarm uyarısı gönderir .
Sensör görünümü
Tanımsız   Tanımsız  
 1. LED göstergesi
 2. Muhafaza mandalı
 3. Koruyucu film
 4. Batarya
 5. Kurcalama düğmesi
Hub'a bağlanma
Düşük sıcaklıklarda taşınmış veya depolanmışsa, sensör ambalajından çıkarılmalı ve işlemden önce en az iki saat oda sıcaklığına ulaşmasına izin verilmelidir.
Yalnızca sistemin sahibi sensörü hub'a bağlayabilir. Bağlamadan önce sistem kurulumunun devre dışı bırakıldığından ve hub'ın çevrimiçi olduğundan emin olun.
Sensörü göbeğe bağlamak için şu adımları izleyin:

1. Koruyucu filmi pil bölmesinden dışarı çekin. Sensör bağlama moduna geçtiğinde sensör göstergesi mavi renkte yanıp sönmeye başlayacaktır.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
2. Livicom uygulamasında "Cihazlar" ekranını açın. Ekranın sağ üst köşesinde " + " simgesine dokunun ve "Cihaz Ekle" yi seçin .

Sistem, merkez kablosuz kanalı aralığı içinde bağlanmak için mevcut kablosuz cihazlarının bir listesini derler.

3. Listeden sensörü seçin ve uygulamadaki adının ve seri numarasının sensör muhafazasındaki verilerle eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

4. Sensörü hub'a bağlamak için DEVAM'a dokunun ve uygulamada ekrandaki talimatları izleyin. Başarılı bağlamadan sonra sensör göstergesi 5 kez yeşil renkte yanıp sönecektir.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
Sensör için hassasiyet seviyesini ayarlamalısınız. Varsayılan olarak duyarlılık seviyesi% 30'a ayarlanmıştır.

Hassasiyet seviyesini daha sonra sensör ayarları ekranından değiştirebileceksiniz (aşağıya bakın). Algılama bölgesi testi, optimum hassasiyet seviyesini belirlemenize yardımcı olabilir.

Hassasiyet seviyesini% 0 olarak ayarlarsanız, sensörün devre dışı bırakılmayacağını, ancak yalnızca güçlü titreşimi algılayacağını unutmayın.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
Sensör ciltleme moduna sadece 60 saniye geçer. Bu süre içinde göbeğe bağlamadıysanız, pili sensörden 30 saniye çıkarın ve yeniden takın (kutuplara dikkat ederek). Sensör yeniden ciltleme moduna geçecektir.
Pilin çıkarılması veya değiştirilmesi
 1. Pili çıkarmak veya değiştirmek için sensör muhafazasını açın: muhafazanın kısa tarafındaki mandallardan (2) birine düz uçlu bir tornavida kullanarak bastırın,
 2. Mandala basarken kapağı yukarı çekin.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
3. Pili çıkarın.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
4. Gerekirse yeni bir CR123A pil (kutuplara dikkat ederek) takın ve sensör muhafazasını kapatın.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
Sensör için bir konum seçme
Sensör, kurulumlı bir yüzeye monte edilmek üzere tasarlanmıştır.
Sensörü dış mekanlara, yüksek nemli yerlere veya çalışma sıcaklığı aralığını aşan sıcaklıklara KURMAYIN (bkz. " Teknik Özellikler ").
Sinyal gücünü değerlendirme
Sensörün amaçlanan konumunda sensör ile Hub arasındaki bağlantının kalitesini kontrol edin. Sinyal gücünü değerlendirmenin iki yolu vardır:
 
 1. Livicom uygulamasında, sensör ayarları ekranında.
 2. Sensör üzerindeki led göstergesi yardımı ile. Kurcalama düğmesine çift tıklayın ve sensör göstergesine bakın. Aşağıdaki tabloyu kullanarak göstergeyi yorumlayın.
Sinyal gücü Gösterge
İyi sinyal Gösterge 3 kez yeşil yanıp sönüyor
Ortalama sinyal Gösterge 2 kez yeşil yanıp sönüyor
Zayıf sinyal Gösterge bir kez yeşil yanıp sönüyor
Bağlantı yok Gösterge 4 kez kırmızı yanıp sönüyor
Sensör kurulumu
 1. Sensör muhafazasını açın: Düz uçlu bir tornavida kullanarak muhafazanın kısa tarafındaki mandallardan (2) birine bastırın ve ardından mandala basarken kapağı yukarı çekin.
 2. Sensör muhafazasının tabanını, verilen montaj kitini kullanarak seçilen konuma sabitleyin. *
 3. Sensör muhafazasını kapatın.
* Koli bandı titreşimi emebileceğinden ve dolayısıyla sensör hassasiyetini azaltabileceğinden, sensör tabanını kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlemenizi öneririz.
Sensör çalışmasının kontrol edilmesi
Kurulumdan sonra sensörün çalışmasını kontrol edin.

Livicom uygulaması aracılığıyla sistemi kurun ve 5 dakika bekleyin. Korunan yüzeyde titreşim oluşturun (yüzeye vurun veya yüzeye taşıyın). Sensör göstergesinin " LED göstergesi " tablosundaki bilgilerle eşleştiğinden ve uygulamada bir alarm uyarısı gördüğünüzden emin olun .
 
Dikkat

Sensör, pil ömrünü uzatmak için kurulum devre dışı bırakıldığında darbeleri izlemez (Livicom uygulamasında kurulum devre dışı bırakılırsa sensör durumu her zaman pasif  olacaktır). kurulum etkinleştirildikten sonra sensörün bekleme moduna geçmesi ve etkileri izlemeye başlaması 3 ila 5 dakika sürer.
Livicom uygulamasındaki sensör plakası
Üzerine dokunun. Livicom uygulamasındaki Cihazlar düğmesi. Sensör plakası, sensör Hub'a bağlandıktan sonra Aygıtlar ekranındaki listede görünür.
Sensör plakası şunları gösterir:
 
 1. Sensörün adı.
 2. Sensörün mevcut durumu ( Tamam ).
 3. Hızlı görsel tanımlama için sensör simgesi.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
Sensör titreşimi algıladığında, sensör ayarları ekranında şunu göreceksiniz (kurulum etkinleştirilmişse):
 
 • Sensörün durumu Alarm olarak değişecektir ! İzinsiz giriş algılandı
 • Sensör simgesi kırmızıya dönecek
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
Sensör, kurulum devre dışı bırakıldığında pil ömrünü uzatmak için darbeleri izlemez (Livicom uygulamasında kurulum devre dışı bırakılırsa sensör durumu her zaman pasif  olacaktır). kurulum etkinleştirildikten sonra sensörün bekleme moduna geçmesi ve etkileri izlemeye başlaması 3 ila 5 dakika sürer.
Sensör ayarları ekranını açmak için sensör plakasına dokunun.
Livicom uygulamasındaki sensör ayarları ekranı
Sensör ayarları ekranı görüntülenir:
 
 • Sensör açıklaması:
  • isim;
  • görünüm;
  • tip ve seri numarası;
  • şu anki durum:
   • TAMAM.
   • Alarm! İzinsiz giriş algılandı (kurulum etkinse).
 • Operasyonel parametreler:
  • batarya durumu;
  • sabotaj durumu;
  • sinyal gücü.
 • Operasyonel ayarlar:
  • giriş / çıkış için gecikme;
  • gece kurulumu;
  • hassasiyet;
  • algılama bölgesi testi (aşağıya bakın).
 • Grup. Sensörü başka bir gruba taşımak için grup adına dokunun.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
Sensör titreşimi algıladığında, sensör ayarları ekranında şunu göreceksiniz (kurulum etkinleştirilmişse):
 
 • Sensörün durumu Alarm olarak değişecektir ! İzinsiz giriş tespit edildi .

Pil ömrünü uzatmak için kurulum devre dışı bırakıldığında sensörün darbeleri izlemediğini unutmayın (Livicom uygulamasında kurulum devre dışıysa sensör durumu her zaman pasif  olacaktır).

kurulum etkinleştirildikten sonra sensörün bekleme moduna geçmesi ve etkileri izlemeye başlaması 3 ila 5 dakika sürer.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
Sensörün yeniden adlandırılması
Yalnızca sistemin sahibi sensörü yeniden adlandırabilir. Yeniden adlandırmadan önce sistem kurulumunun devre dışı bırakıldığından ve hub'ın çevrimiçi olduğundan emin olun.
 • Ayarlar ekranının sağ üst köşesinde üç noktaya dokunun ("Menü" düğmesi).
 • Menüde Yeniden Adlandır'ı seçin.
 • Yeni bir isim girin ve kaydedin.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
Operasyonel parametre 
 • Sensör ve hub arasındaki kablosuz sinyal gücü (bağlantı yok / zayıf / ortalama / iyi):
Hub ile bağlantı yoksa, hub'ın açık olup olmadığını kontrol edin. Hub kapalıysa, hub'ı açın ve sensör ayarları ekranından sinyal gücünü tekrar kontrol edin.
Hub ile sensör arasında kablosuz sinyalini engelleyen herhangi bir nesne (örneğin, metal nesneler veya aynalar) olup olmadığını kontrol edin. Sensör kurulum yerini değiştirin, böylece kablosuz sinyali cihazlar arasında engel olmadan geçebilir.
Sensörün, hub'ın kablosuz sinyali menzilinde kurulu olup olmadığını kontrol edin. Sensör Hub'dan çok uzağa kurulursa, onu sensör ile Hub arasındaki bağlantının yeniden kurulacağı yeni bir yere taşıyın.
Hub'ın konumu da sinyal gücünü etkiler. Bazı durumlarda, Hub'ın hafif bir yer değiştirmesi veya hatta dönüşü bile, cihazlarla iletişim kalitesinde önemli bir gelişme sağlar.
 
 • Pil durumu (İyi / düşük pil).
Pil biterse, anında bildirim alırsınız. Bildirim ayrıca uygulamadaki olay günlüğünde ve sensör ayarları ekranında görüntülenecektir. Pili değiştirmek için talimatları izleyin .
 
 • Sabotaj durumu (açık / kapalı).
 
Operasyonel ayarlar
Sensörün ayarlarını yalnızca sistemin sahibi değiştirebilir. Değişiklik yapmadan önce sistem kurulumunun devre dışı bırakıldığından ve hub'ın çevrimiçi olduğundan emin olun.
 • Giriş / çıkış için gecikme - sensör sistemin giriş alanına monte edilmişse VE saha kurulumu Livi RFID güvenlik kontrol paneli tarafından kontrol ediliyorsa anahtarı sağa kaydırın .
 • Gece kurulumu - sensörün gece kurulumu etkinleştirildiğinde kurulum moduna geçirilmesi gerekiyorsa anahtarı sağa kaydırın.
 • Hassasiyet - Yanlış alarmları önlemek için sensörün hassasiyet seviyesini ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak duyarlılık seviyesi% 30'a ayarlanmıştır. Algılama bölgesi testi, sensör için optimum hassasiyet seviyesini ve konumunu tanımlamanıza yardımcı olabilir.
Hassasiyet seviyesini %0 olarak ayarlarsanız, sensör devre dışı bırakılmaz, ancak yalnızca güçlü titreşimi algılar.
 • Algılama bölgesi testi - bu test, sensör için en iyi konumu ve hassasiyet seviyesini seçmeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
Algılama bölgesi testi
Algılama bölgesi testi, sensörü istenen konumda test ederek sensör için en iyi konumu ve optimum hassasiyeti seçmeye yardımcı olur.

Yukarıda açıklandığı gibi sensör ayarları ekranını açın ve Algılama bölgesi testi satırına dokunun .
Testi başlatmadan önce sistemin tam kurulumunun devre dışı bırakıldığından emin olun. Sensör ana grupta değilse, sensörün ait olduğu grubun kurulumunu da devre dışı bırakın.
Sensörü test moduna geçirmek için TESTİ BAŞLAT üzerine dokunun ve 3-5 dakika bekleyin.

Korunan yüzeyin her tarafında çeşitli kuvvetlerde vuruşlar yapın. Sensör, her 1-2 saniyede bir mevcut durumu hakkında veri iletecektir. Sensörler bir etki algıladığında, akıllı telefonda bir titreşim tetiklenecektir. Sensör tüm darbeleri algılamazsa testi durdurun, sensör hassasiyetini artırın ve testi yeniden başlatın.

Varsayılan olarak tespit bölgesi testi 10 dakika sürer. TAMAMLA'ya dokunarak daha önce istediğiniz zaman kesebilirsiniz .
   
Yanlış alarmları ortadan kaldırmak için, seçilen hassasiyet seviyesinde sensörün aşağıdakilere tepki vermediğinden emin olun:
 
 • Araçların korunan alan dışındaki hareketinden kaynaklanan titreşim.
 • Sensörün algılama bölgesinde bulunan diğer kaynaklardan gelen titreşim.

Gerekirse, sensörün hassasiyet seviyesini ayarlayın ve algılama bölgesini tekrar test edin.
Bakım
Sensörü toz ve kirden uzak tutun. Livicom uygulamasında düşük pil bildirimi aldıktan sonra mümkün olan en kısa sürede pili değiştirin.
Dikkat

Sensörü alkol, aseton, benzin ve diğer aktif çözücüler içeren maddelerle silmeyin
Sensörün silinmesi (hub ile bağlantısının kesilmesi)
Yalnızca sistemin sahibi sensörün hub ile bağlantısını çözebilir. Sensörü silmeden önce sistem kurulumunun devre dışı bırakıldığından ve hub'ın çevrimiçi olduğundan emin olun.
Sensörün hub ile bağlantısını çözmenin iki yolu vardır:
 
 1. Livicom uygulamasında, sensör ayarları ekranındaki menüyü kullanarak.
 2. Sensör kurcalama (5) kullanma. Sensörü zorla silmeniz gerekirse, pili sensörden 30 saniye çıkarın, ardından kurcalama düğmesine basın ve tutarken kutuplara dikkat ederek pili yeniden takın. Kurcalama düğmesini bırakın ve sensör göstergesi mavi renkte yanıp sönmeye başlayana kadar hemen üzerine tıklayın.
İzleme istasyonunun kadın memuru
 
 
Teknik Özellikler
Parametre Değer
Çalışma frekansı 868 MHz
Açık alanlarda garantili çalışma aralığı 1 km'ye kadar
kablosuz kanalı gücü 25 mW
Ölçülen minimum açı 0,5 °
Ölçülen minimum ivme 100 mg
Ölçülen minimum dürtü 30 ms
Uyku modunda akım tüketimi 9 μA
Çalışma modunda akım tüketimi 30 mA'ya kadar
Güç kaynağı (3 V) pil CR123A
Pil ömrü 10 yıl
Çalışma sıcaklığı aralığı -20 ile +55 ° C arası
Bağıl nem 25 ° C'de% 80'den fazla değil
Boyutlar 90 х 28 х 28 mm
Tedarik seti
Livi VS Kablosuz Darbe Dedektörü 1
Montaj kiti 1
Lityum pil CR123А (3 V) 1
Pil için koruyucu film 1
Ambalaj 1
LED göstergesi
Bir etki tespit edildi Gösterge bir kez kırmızı yanıp sönüyor
Sensör, bir alarmdan sonra düzeldi Gösterge bir kez yeşil yanıp sönüyor
Bağlama modu Gösterge 1 dakika boyunca mavi yanıp sönüyor
Başarılı bağın doğrulanması Gösterge 5 kez yeşil yanıp sönüyor
 
Garanti
Üretici LLC "NPP Stels", tüketicinin nakliye, depolama, kurulum ve çalıştırma koşullarına uyması koşuluyla sensörün AGNS.421453.001 TU teknik gereksinimlerini karşıladığını garanti eder.

Garanti süresi imalat tarihinden itibaren 5 yıldır. Garanti piller için geçerli değildir.

Garanti aşağıdaki durumları kapsamaz:
 1. Sensör için amaçlanan çalışma koşullarına uyulmaması;
 2. Sensöre mekanik hasar;
 3. Üçüncü bir şahıs (Üretici dışındaki bir kişi veya şirket) tarafından sensör onarımları.